EXCLUSIV | E gata să intre! Surpriză în lotul Petrolului pentru meciul de vineri!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 26 septembrie 2018, ora 11:48,
toto tamuz petrolul 1

Toto Tamuz e gata să (re)debuteze pentru Petrolul! Atacantul israelian are șanse mari să fie în lot pentru partida cu Aerostar Bacău.

Tamuz a revenit vara aceasta la Petrolul, unde speră să-și relanseze cariera. Fără echipă din din 2017, atacantul israelian a avut nevoie de timp pentru a se pune la punct cu pregătirea fizică.

Fotbalistul de origine nigeriană a evoluat în amicalul pe care lupii l-au disputat săptămâna trecută cu CS Păulești, echipă din prima divizie județeană din Prahova. Toto a înscris două din cele opt goluri ale petroliștilor, unul din penalty.

Petrolul suferă în atac, iar improvizația încercată de Leo Grozavu, în ultima etapă, la U Cluj s-a dovedit neinspirată. Grozavu a vrut să surprindă prin schimbarea sistemului, trecând la 3-4-3.

Deși a jucat cu trei fotbaliști în ofensivă, Petrolul n-a avut niciun atacant adevărat pe teren până în minutul 67, când a intrat Arnăutu.  Până atunci, în linia de trei, jucaseră Lumu, Cl. Herea și Saim, în această ordine, de la dreapta la stânga. Cu Herea în mijloc.

Ploieștenii au pierdut derby-ul de la Cluj cu 3-2, dar au marcat ambele goluri la scorul de 3-0 și abia în prelungiri…

În aceste condiții, Tamuz ar putea fi aruncat în luptă chiar din etapa viitoare, vineri, la meciul cu Aerostar Bacău, programat de la ora 18.00 pe stadionul Ilie Oană.

Toto Tamuz a fost unul dintre cei mai apreciați atacanți, când a venit prima dată la Petrolul. În cei doi ani în care a evoluat în tricoul lupilor, Tamuz a bifat 62 de partide, a marcat 20 de goluri și a oferit 11 pase de gol.