EXCLUSIV | Cum a trăit Iuliu Mureșan remiza chinuită a CFR-ului: „M-au durut sufletul și inima”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 04 decembrie 2020, ora 13:27,
cfr calificare

Clujenii au tremurat pentru un punct în fața celor de la CSKA Sofia în ultima parte a meciului din Gruia, în care oaspeții au avut și superioritate numerică.

Iar statisticile meciului confirmă dominarea bulgarilor. 6-0 la cornere, 16-7 raportul șuturilor și posesie de 62 %.

„A fost un meci foarte greu pentru CFR și sincer mai ales repriza a doua m-a durut sufletul și inima, am avut emoții pentru că au jucat mai bine bulgarii și au avut și câteva ocazii.
Au dominat repriza a doua, tehnic aveau jucători rudimentari, de asta au ratat ocazii bune de a înscrie. E bine că s-a terminat așa și faptul că Roma a câștigat obligă CFR-ul să bată în Elveția ca să se califice”, a declarat Iuliu Mureșan, în exclusivitate pentru realitateasportiva.net.

Fostul președinte al clujenilor explică de ce s-a transformat CFR atât de mult față de meciul tur de la Sofia, atunci când ardelenii s-au impus fără probleme cu 2-0.

„Lucrurile s-au schimbat în rău și au luat-o puțin la vale, au fost probleme interne care au apărut în public, în presă. Au fost declarații și din partea conducerii și a lui Dan Petrescu care au contribuit la o atmosferă negativă și așa este greu să faci performanță.
Au fost și accidentări, precum cele ale lui Vinicius și Cestor și au fost și acele cazuri de COVID. CFR nu a putut alinia cel mai bun 11, au trebuit să improvizeze și să îl facă pe Manea fundaș central. Deci au fost probleme și obiective și subiective și a văzut toată lumea cum a fost atmosfera”, a adăugat Iuliu Mureșan.