EXCLUSIV | Am aflat planul lui Contra pentru meciul din Feroe! Surpriza pe care o pregătește

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 07 octombrie 2019, ora 22:45,
Romania antrenament Feroe

Naționala României nu concepe un pas greșit cu Feroe înaintea partidei cu Norvegia, iar Cosmin Contra vrea o victorie fără emoții după succesul la limită cu Malta, scor 1-0.

Convocat în premieră la naționala României după ce a impresionat la FCSB, dar și la Campionatul European de tineret, Florinel Coman ar urma să fie titular la Torshavn.

Mijlocașul a jucat foarte bine și cu Dinamo și a adus un punct roș-albaștrilor în derby, cu golul din prima repriză. În plus, tehnica lui Coman poate juca un rol important în fața unei echipe care se va baricada în defensivă din primul minut.

Cosmin Contra pregătește o formulă ofensivă și e posibil să introducă pe teren chiar trei atacanți.

Lotul României pentru dubla cu Feroe și Norvegia:

Portari: Ciprian Tătărușanu (Lyon, 63/0), Florin Niță (Sparta Praga, 2/0), Ionuț Radu (Genoa, 0/0)

Fundași: Romario Benzar (Lecce, 16/0), Vasile Mogoș (Cremonese, 0/0), Vlad Chiricheș (Sassuolo, 56/0), Adrian Rus (MOL Fehervar 1/0), Ionuț Nedelcearu (FC Ufa 5/0), Dragoș Grigore (Ludogorets, 37/0), Alin Toșca (Gazişehir Gaziantep, 17/0), Nicușor Bancu (Universitatea Craiova, 10/0)

Mijlocași: Răzvan Marin (Ajax Amsterdam, 19/1), Mihai Bordeianu (CFR Cluj, 1/0), Alexandru Cicâldău (Universitatea Craiova, 5/0), Dan Nistor (Dinamo București, 1/0), Paul Anton (Krylya Sovetov, 9/0), Ciprian Deac (CFR Cluj, 21/4), Nicolae Stanciu (Slavia Praga, 33/10), Ianis Hagi (Genk, 7/0), Alexandru Mitriță (New York City FC, 7/0), Florinel Coman (FCSB, 0/0)

Atacanți: Claudiu Keșeru (Ludogorets, 35/12), George Pușcaș (Reading, 10/5), Florin Andone (Galatasaray, 23/2)