VIDEO | Seară de coșmar pentru Ianis! Rangers, în genunchi! Rezultatele complete din Europa League

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 12 martie 2020, ora 23:59,
ianis hagi rangers

Aseară s-au disputat primele meciuri din optimile Europa League.  18 goluri s-au înregistrat, în doar 6 meciuri, după ce duelurile dintre Sevilla – Roma și Inter – Getafe au fost amânate.

Manchester United s-a deplasat în Austria, unde a jucat împotriva celor de la LASK Linz. Englezii nu le-au dat nicio șansă gazdelor și s-au impus cu 5-0.

Atacantul nigerian Odion Ighalo a deschis scorul cu o reușită de excepție.

În prima repriză s-a marcat un singur gol, iar în repriza secundă formația din Manchester a făcut spectacol.

Galezul Daniel James, veteranul Juan Mata, puștiul-minune Greenwood și Pereira au marcat pentru ”diavoli” și au dus-o pe formația lui Ole Gunnar Solskaer cu un pas în sferturile de finală.

O altă partidă cu goluri a fost și meciul Frankfurt – Basel. Oaspeții s-au impus cu 3-0 și sunt foarte aproape să o elimine pe semifinalista sezonului trecut din Europa League.

Camp, Bua și Frei au înscris golurile elvețienilor.

În al treilea meci al serii, disputat de la ora 19:55, Istanbul Başakşehir s-a impus la limită împotriva celor de la FC Copenhaga, scor 1-0.

Edin Visca a marcat golul victoriei, în minutul 88, în urma unei lovituri de la 11 metri.

Leverkusen a câștigat categoric pe „Ibrox”, scor 1-3, împotriva celor de la Rangers. Havertz a deschis scorul din penalty, după ce arbitrul a consultat VAR preț de minute bune. Nemții au dublat diferența, în minutul ’67. Aranguiz a șutat puternic cu stângul în colțul din dreapta al porții.

Rangers a părut să se trezească, dupa intrarea lui Ianis Hagi (69′). Edmundson a marcat, în minutul 75′, din cornerul executat de Tavernier, în zona centrală a careului.

Erik Bailey a răspuns entuziasmului arătat de scoțieni în ultima parte a jocului. Acesta a marcat cu un șut cu efect, ducând scorul la rezultatul final, 1-3 pentru Leverkusen.

Olympiakos a remizat acasă, scor 1-1, împotriva celor de la Wolfes. Grecii au rămas în 10, încă din minutul 29′, după ce Ruben Semedo i-a pus o piedică lui Diego Jota, din poziție de ultim apărător.

Grecii au condus partida, din minutul 54′, prin golul lui El Arabi, pentru doar 13 minute. Wolverhampton a egalat, în minutul 67′, prin golul lui Neto.

Wolfsburg a pierdut pe teren propriu, scor 1-2, împotriva celor de la Shakhtar Donetsk, într-o partidă inetidă, cu două lovituri de la 11 metri ratate. Moraies a deschis scorul, cu capul, în minutul 13′.

Nemții au egalat, din corner, în minutul 48′, prin John Brooks. Marcos Antonio a adus victoria, cu puțin noroc, printr-o respingere cu capul, după ce mingea trimisă de  Maycon a lovit bara transversală.