EUROPA LEAGUE | Inter și Manchester United s-au calificat în sferturile de finală! Campioana Turciei, răpusă la Copenhaga. Rezultatele serii

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 05 august 2020, ora 23:55,
inter
inter

Spectacolul din Europa League a revenit!

Inter, una dintre principalele favorite la câștigarea trofeului, a trecut cu emoții de Getafe, scor 2-0, și s-a calificat în sferturile de finală.

Lukaku a deschis scorul pentru gazde în minutul 23, iar Eriksen a stabilit rezultatul final, în minutul 81. În a doua repriză, la scorul de 1-0, spaniolii au ratat un penalty prin Molina, în minutul 75.

La Manchester, United, o altă favorită la cucerirea trofeului a câștigat tot cu emoții în fața celor de la LASK Linz, scor 2-0, și și-a asigurat biletele pentru sferturile de finală.

Wiesinger a deschis scorul pentru oaspeții în minutul 55, însă ”diavolii” au întors rezultatul prin Lingard, minutul 57, și Martial, minutul 88.

FC Copenhaga s-a impus fără probleme pe teren propriu împotriva lui Bașakșehir, campioana Turciei, cu scorul de 3-0.

Tânărul atacant Jonas Older Wind a reușit o dublă în minutele 4 și 52, iar Rasmus Falk a stabilit rezultatul final, în minutul 62.

În celălalt meci al serii s-au întâlnit Șahtior, fosta echipă a lui Mircea Lucescu, și Wolsburg. Formația din Ucraina a făcut spectacol și i-a învins pe nemți cu 3-0.

Soarta meciului a fost decisă în doar 4 minute: Junior Morales a marcat în minutul 89, Manor Solomon a majorat avantajul gazdelor în minutul 90+1, iar același Morales a stabilit rezultatul final, reușind ”dubla” în minutul 90+3.