Eric a sărit la gâtul arbitrilor după primul eșec în campionat al ilfovenilor: „Credeau că fac la fel ca Neymar”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 20 septembrie 2020, ora 09:28,
Eric
Eric

Brazilianul Voluntariului consideră că oltenii au fost împinși spre victorie și de maniera în care centralul Iulian Călin a condus jocul.

Sud-americanul este supărat că echipa sa nu a primit un penalty în minutul 28, când scorul era încă 0-0.

„S-a văzut clar la TV. Nici cu VAR nu se va rezolva asta. Degeaba recunosc după că au greșit. Nu mai are rost acum ce am vorbit cu arbitrul. Trebuia să avem penalty. Păcat de erorile astea, că ne costă. Nu meritam să pierdem.

Nu căutăm vinovați, dar e păcat că la o fază așa clară nu s-a acordat penalty. Doar un fault mi-a dat arbitrul, probabil a crezut că fac scheme ca Neymar și mă arunc. Sau că la cât sunt de gras, poate mă arunc că nu mai pot sta în picioare”, a spus cel mai bun marcator străin din istoria Ligii 1.

Și antrenorul Mihai Teja a fost dezamăgit de prestația arbitrului.

„N-am fost de acord cu niște decizii ale domnului arbitru, câteva au fost în dezavantajul nostru. În ultimele minute, când Armaș a sărit la o fază, arbitrul a dat fault în atac.

Sunt un pic deranjat de maniera de arbitraj. Universitatea Craiova are o echipă foarte bună, nu au nevoie de aceste mici ajutoare. Să se mai greșească și pentru noi o dată, dacă pentru ceillați se greșește de trei ori”, a declarat antrenorul ilfovenilor după prima înfrângere a echipei sale în acest campionat.