Energie pentru promovare! Petrolul câștigă trei puncte vitale!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 19 martie 2019, ora 21:22,
petrolul arnautu gol

Petrolul s-a impus cu 2-0 în partida cu Energeticianul și rămâne în cursa pentru promovare.

Petrolului a trebuit să-i ajungă cuțitul la os pentru a etala un joc la nivelul unei echipe care luptă pentru promovare. Perspectiva sumbră a ratării obiectivului și – foarte important – schimbările făcute în primul unsprezece au fost hotărâtoare.

Ștefănescu și Arnăutu au revenit printre titulari și s-a văzut imediat. Primul a avut două ocazii mari în debutul partidei, șuturile mijlocașului petrolist fiind deturnate de portarul Axinte.

În minutul 8, arbitrul Eduard Ioniță a dictat penalty, după ce Dan Bucșa a fost umplut de sânge în careul oaspeților. Daniel Lung l-a lovit cu piciorul în cap, în momentul în care închizătorul lupilor se pregătea să trimită mingea în poartă.

Marinescu a tras slab și a ratat lovitura de pedeapsă.

N-a mai durat însă mult până ce ploieștenii au reușit deschiderea scorului. În minutul 20, Arnăutu a șutat perfect, cu stângul, de la 16 metri, reușind să-l învingă pe Axinte.

Galben-albaștrii au înscris și golul al doilea și și-au asigurat un final liniștit. Robert Moldoveanu a marcat pentru 2-0, în minutul 82, cu un șut de vîrf, din mijlocul careului mare.

Petrolul rămâne pe locul al cincilea în clasament, dar la o distanță rezonabilă de primele două locuri: cinci puncte de Snagov și trei de Universitatea Cluj.

Petrolul: C. Lungu – Borţa, Sarris, Puşcaş, Ţicu – Bucşa – Moldoveanu, Marinescu (cpt.), Kozoronis (N. Popescu 71′), Ştefănescu (B. Rusu 60′) – Arnăutu (Malakyan 75′). Antrenor: Mugurel Cornăţeanu

Energeticianul: T. Axinte – Rob. Petre, D. Lung (cpt.), M. Ioniţă, Misăraş, Dragu –  Enache (Cenaj 69′), Neacşa (Gîrbiţă 46′), Petruş – Cioiu (Al. Popescu 62′), V. Rusu. Antrenor: George Zima