Emoții și cu Kazahstan! Cristina Neagu s-a enervat pe bancă! România a obținut a doua victorie în grupă

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 03 decembrie 2019, ora 13:38,
cristina neagu ryde

Tricolorele s-au jucat un pic cu focul în meciul cu Kazahstan, echipa cea mai slabă din grupă, la Mondialul din Japonia.

România a condus cu 2-0 în debutul partidei, dar jucătoarele din Kazahstan s-au apropiat la un gol (3-2) în minutul 7.

Fără să forțeze prea tare, tricolorele au trecut la conducerea jocului și au avut, în minutul 19, 11-5.

Adversarele au revenit la două goluri diferență (12-10), însă România a încheiat prima repriză cu avantaj de trei goluri (14-11).

Cristina Neagu nu a jucat deloc în prima repriză.

La reluare, handbalistele tricolore s-au desprins la cinci goluri (16-11), după care a urmat o lungă perioadă fără gol marcat.

Jucătoarele din Kazahstan s-au apropiat la un singur gol, 16-15 în minutul 41.

Două minute mai târziu, după ce România a marcat pentru 17-15, Tomar Ryde a cerut time-out, iar tricolorele s-au distanțat la 4 goluri (20-16) când mai erau 10 minute de joc.

Finalul a fost disputat, iar handbalistele noastre au avut emoții. Kazahstan s-a apropiat din nou la un gol, în minutul 57 (21-20).

România a punctat în ultimul minut al meciului și a câștigat cu scorul de 22-20.