Elite League U20: România – Italia 0-0

Articol de Ionut Dumitrescu - Publicat vineri, 22 martie 2024, ora 10:12,
România
România

Echipa U20 a României a încheiat la egalitate joi, pe teren propriu, scor 0-0, cu formaţia similară a Italiei, în cadrul Elite League U20.

La Târgovişte, tricolorii au trimis pe lângă poarta italiană în minutul 2, când a şutat foarte bine Robert Filip. Tot Filip a avut o ocazie în minutul 22, apoi italienii au trecut la conducerea partidei. Oaspeţii au trecut pe lângă gol în minutul 35, iar în minutul 56 Raimondo a şutat în bara transversală. Până la final nici una dintre cele două echipe nu a reuşit să înscrie şi meciul s-a terminat 0-0. România a adunat 7 puncte în Elite League U20 şi se află la jumătatea clasamentului. competiţiei.

ROMÂNIA U20: R. Popa – Strata, Duţu, Rimovecz, Şuteu – R. Filip (Gergely 87), Szilagyi – Borduşanu (Sfaiţ 60), G. David (Ciuciulete 72), Bodişteanu (I. Cojocaru 72) – Blănuţă (A. Trică 60). SELECŢIONER: Costin Curelea.

ITALIA U 20: Palmisani (Vismara 87) – Barbieri (Giovane 46), Riccio, Bonfanti (Regonesi 79), Angori (Missori 46) – Terracciano (Marcandalli 46), Amatucci (Pisilli 79), Ignacchiti (Faticanti 46) – D’Andrea (Distefano 39), Raimondo (Abiuso 87), Cherubini (Cassano 72). SELECŢIONER: Alberto Bollini.