FC Viitorul U19 a fost eliminată neașteptat în primul tur din UEFA Youth League, competiție care este Liga Campionilor între echipele de juniori. Campioana Sloveniei, Domzale, merge mai departe după o victorie pe teren propriu.

Domzale a învins Viitorul cu 2-0. În partida tur, disputată la Ovidiu, scorul a fost 0-0.

Golurile gazdelor au fost marcate în prima repriză, de către Svetlin (3′) și Pantelic (41′).

Între cele două reușite ale slovenilor, Louis Munteanu a irosit un penalty obținut tot de el, în minutul 36.

NK Domžale U19 (antrenor Darko Birjukov): Mihelak – Urbancic, Dajcman, Vrhovnik (90+1 Mitrovic), Makovec – Markus – Pantelic (78 Coz), Svetlin, Repas (90+5 Pișek), Ceh – Kolobaric.

FC Viitorul U19 (antrenori Cristian Cămui, Vasile Mănăilă): Mușat – Grosu (65 Georgescu), Leca, Vlad, Mureșan – Mălăele, Crivac (88 Bîrzu), Grameni (72 Voicu) – Vîlea (65 Mustacă), Munteanu, Pitu.

NK Domzale va întâlni în turul secund din Youth League pe învingătoarea dublei confruntări dintre FC Porto (Portugalia) și Liepaja (Letonia). În tur, FC Porto s-a impus pe teren propriu cu 4-2.