Egal spectaculos în primul meci al etapei! FC Botoșani și Sepsi se bat în remize!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 04 octombrie 2019, ora 19:00,
botosani sepsi

FC Botoșani și Sepsi au încheiat la egalitate, 1-1, primul meci al etapei a 12-a. Moldovenii au acum 7 remize în 12 meciuri, iar covăsnenii sunt campioni detașați: 9 egaluri.

Echipa cu cele mai multe egaluri din Liga I a început tare meciul de la Botoșani. Sepsi a avut prima ocazie în minutul 2, când torpila lui Deaconu a fost reținută de Pap.

Portarul moldovenilor a fost din nou la post în minutul 14, la lovitura de cap trimisă de Carnat.

Sepsi a trimis până la urmă în plasă, după o lovitură liberă executată de Ronaldo Diaconu, însă jocul fusese întrerupt pentru ofsaid.

Echipa antrenată de Csaba Laszlo a controlat în continuare ostilitățile.

În minutul 26, covăsnenii au avut o dublă oczie. Mai întâi, Pap s-a opus șutului trimis de Vașvari, de la 16 metri, apoi a respins și în fața lui Ronaldo Deaconu.

Sepsi a reușit deschiderea scorului după pauză.

Holzmann a comis un henț evident în careu, iar Vașvari a transformat penalty-ul fără emoții, în minutul 53.

După primirea golului, FC Botoșani a început să conteze din ce în ce mai mult în joc.

În minutul 72, moldovenii și-au trecut în cont prima ocazie importantă. Mingea trimisă din lovitură liberă de Roman la colțul scurt, a fost respinsă de Fejer.

Tactica retragerii aplicată de Sepsi s-a dovedit a fi falimentară.

Kilyen a greșit flagrant, încerând să trimită spre propriul portar, mingea a fost interceptată de Roman, care l-a driblat pe Fejer și a înscris în poarta goală, în minutul 84.

Finalul a fost încendiar!

Sepsi putea pleca cu toate punctele de la Botoșani, dar Velev a trimis pe lângă poartă în minutul 90+1.

La fel, puteau câștiga și elevii lui Marius Croitoru. FC Botoșani a încheiat meciul cu un șut în bară trimis de Halkiadakis.