Edi Iordănescu, revoltat de arbitraj: „E strigător la cer. Domnul din seara asta are o problemă majoră”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat marți, 16 februarie 2021, ora 00:49,
Edi Iordănescu

Edi Iordănescu, antrenorul CFR-ului, s-a arătat extrem de nemulțumit de arbitrajul din meciul cu FC Voluntari, scor 0-0. Campioana en-titre a avut un gol neacprdat, în minutul 70.

Portarul Victor Rîmniceanu a respins de dincolo de linia porţii mingea trimisă cu capul de Paulo Vinicius.

Echipa a încercat. Suprafaţa ne-a pus probleme. E foarte greu să circule mingea. Am încercat 95 de minute. Am avut ocazii mari prin Hoban, Itu, Deac. Echipa a produs, am dus jocul în altă direcţie. Toate schimbările au fost ofensive. O seară catastrofală din punct de vedere al arbitrajului. Înţeleg o greşeală, dar e peste capacitatea mea 3. Mingea întră în poartă un metru şi tu ne vezi.. Plus celalate faze. Nu vezi nimic. Îţi poate scăpa o greşeală, dar deja e prea mult..

O spun public, e strigător la cer. Se practică în fotbalul nostru să strigi, eu nu am făcut-o şi uite unde am ajuns. Echipa mea a fost pozitivă, nu am ce să le reproşez. Sunt lucruri care ne aparţin. Dar aici, ies în faţa dvs. şi vă zic că trei greşeli majore nu mai e problema mea. Avem arbitri buni şi foarte buni. Dar azi cred că arbitrul a avut o problemă personală. Când eşti cu mână în aer şi opreşti mingea şi tu nu vezi.. e grav. Domnul din seara asta are o problemă majoră. Sper să doarmă liniştit, că eu nu dorm în seara asta..”, a declarat antrenorul campioanei României, la Telekom Sport.

CFR Cluj și FC Voluntari au remizat, scor 0-0, luni seara, în epilogul etapei a 23-a a Ligii 1.

În urma acestei remize, CFR Cluj acumulează 48 de puncte, la egalitate cu FCSB, dar liderul are un golaveraj mai bun.

Etapa următoare, CFR Cluj se va deplasa la Mediaș, pentru duelul cu Gaz Metan, în timp ce FC Voluntari va primi replica celor de la FC Argeș.

0-0edi iordanescucfr clujfotbalrealitateavoluntari