Edi Iordănescu, furios pe arbitrul Kovacs! „Este sfidător și josnic, forma maximă de aroganță”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 29 septembrie 2019, ora 22:12,
edi-iordanescu

CFR Cluj a învins-o pe Gaz Metan Mediaș cu 3-0, dar Edi Iordănescu a fost mai deranjat de atitudinea arbitrului Istvan Kovacs decât de rezultat. Antrenorul medieșenilor a denunțat o lipsă de respect și o formă de aroganță din partea lui Kovacs, care l-a eliminat la pauza meciului.

Golurile CFR-ului au fost marcate de Vinicius (20′), Boli (42′) şi Omrani (56′).

La pauza meciului de la Cluj-Napoca, Edi Iordănescu a fost eliminat, ca urmare a unui conflict cu arbitrul Istvan Kovacs pe tunelul care duce spre vestiare.

Desfășurătorul meciului a fost foarte simplu. Au fost 20 de minute echilibrate, nicio echipă nu a ieșit la rampă. Momentele statice, care au excelat la noi foarte mult timp și care ne-au scos din probleme, au fost capitale astăzi. O echipă experiementată, trei momente statice finalizate cu gol. La 2-0, Sergiu Buș n-a reușit să prindă poarta. Nu sunt multe de spus, a câștigat echipa care traversează o formă mai bună, care este mai valoroasă, mai experimentată. Pe noi ne-a prins într-o perioadă de declin clar.

Este frustrant ce se întâmplă. Pe mine nu m-ați auzit niciodată ca să vorbesc fără respect sau să aduc injurii arbitrilor. Tot timpul am spus că avem arbitri buni, ca trebuie să îi susținem. Dar ce s-a întâmplat astăzi este sfidător și josnic, forma maximă de aroganță. Vă spun sub cuvânt de onoare, dacă se dovedește că mint, efectiv ies din fotbal.

Era un moment static, 1-0 pentru adversar, am spus <Haideți să jucăm>, eram în spațiul tehnic. A venit direct la mine (n.a. – arbitrul Istvan Kovacs) și mi-a dat galben, <La următoarea pleci!>. Unde să plec? Asta mi-e meseria! Nu am înjurat, nu am criticat, nu am ieșit din spațiul tehnic.

Am întrebat ce-am greșit, nu mi s-a dat nicio explicație, mi s-a repetat <Pleci>. E vorba de puțin respect, și noi muncim, și noi suferim, și noi consumăm energie. Cerem respect! Chiar toți antrenorii din România sunt cei mai agresivi și cei mai periculoși din lume? Antrenorii din România sunt mai mult în tribune. Cum ajutăm fotbalul?

Dacă greșesc, îmi asum să fiu amendat, să fiu suspendat. Dar ce s-a întâmplat astăzi este strigător la cer! Apoi a venit pauza. Am întrebat pe culoar, politicos, ce am greșit. Chiar nu am înțeles ce am făcut. Mi-a zis <Nu mai intri pe teren în repriza a doua>. Ce s-a întâmplat astăzi a fost efectiv vânătoare. Chiar noi nu reprezentăm nimic în fotbal? Nu am avut lipsă de respect față de nimeni.

Este sfidător și este josnic! Dacă fotbalul românesc are antrenorii cei mai nenorociți și cei mai vagabonzi, atunci trebuie să aducem antrenori străini în România, să ne dea lecții de civilizație, de organizare. Eu cer cea mai mică formă de respect posibilă„, a spus Edi Iordănescu la DigiSport.

Rămâne la Mediaș

Edi Iordănescu a precizat că nu se gândește să plece de la Mediaș până în pauza pentru meciurile echipei naționale.

Recent, Iordănescu Jr a reproșat conducerii că nu creează condițiile necesare pentru performanță la Gaz Metan, deși obiectivul echipei este play-off-ul Ligii 1.

Au fost discuții, au fost oferte, le-am respins pe toate. Sunt aici, până la pauza competițională nu se poate întâmpla nimic„, a spus antrenorul.

arbitruedi iordanescueliminatistvan kovacsantrenoriordănescucfr clujliga 1gaz metan mediaș