Edi Iordănescu își ”urechează” elevii: ”Am adus foarte multe mingi în careu, dar nu le-am finalizat cum trebuie!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 21 februarie 2021, ora 21:39,
Edi Iordănescu

Edi Iordănescu, antrenorul CFR-ului, a reacționat după victoria de la Mediaș.

Campioana a învins-o pe Gaz Metan cu scorul de 1-0. Unicul gol al meciului a fost reușit de Omrani, care nu mai marcase din decembrie 2019.

Tehnicianul ardelenilor și-a ”urecheat” elevii, chiar dacă aceștia au controlat jocul. CFR Cluj a suferit la capitolul finalizare, aspect despre care a vorbit Edi Iordănescu după meci.

„Am făcut un joc total în prima repriză, cu foarte multe acțiuni clare. Am adus foarte multe mingi în careu, am finalizat multe dintre ele, dar nu le-am finalizat cum trebuie. Este nevoie să marcăm și să conducem jocurile în direcția noastră. E bine că am marcat până la urmă, cu emoții, și am obținut trei puncte extrem de importante dintr-o deplasare grea.

Aici ne-a avantajat și terenul. Acasă, terenul este un inamic pentru noi. Aici am putut să dăm viteză jocului, am surprins. Acasă jucăm mai greu, de teamă să nu sară mingea. Dacă marcam în prima repriză, probabil că jocul ar fi fost mai accesibil. Vreau să felicit și gazdele, este o echipă care încearcă să joace fotbal. La Gaz Metan este un proiect foarte serios.

Omrani vine după o perioadă lungă de absență, a fost și accidentat, și bolnav. La un moment dat nu se știa dacă va continua sau nu la CFR. Eu am nevoie de tot grupul, sunt atent la toți jucătorii. Urmează un meci greu cu FC Argeș, echipa momentului.” a declarat Edi Iordănescu.

Vezi și VIDEO | CFR Cluj, victorie la limită la Mediaș! Omrani a spart gheața după 14 luni