Echipament de colecție pentru ‘Echipa lui Dobrin’. ”O istorie mereu prezentă!”

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat vineri, 09 noiembrie 2018, ora 16:49,
fc-arges-dobrin

Sâmbătă, în runda cu numărul 16 din Liga a 2-a, FC Argeș Pitești va juca pe teren propriu cu ACS Poli Timișoara și va purta pentru prima dată noile tricouri de colecție. Orașul care i-a dat fotbalului pe Nicolae Dobrin şi Adrian Mutu sărbătorește titlurile de campioană a României pe care le-a câștigat în 1972 și 1979.

Tricourile noi vor fi de culoarea albă, iar pe partea din faţă vor fi inscripționate numele fotbaliştilor şi ale staff-ului tehnic cu care FC Argeş a câştigat cele două titluri în prima divizie.

Astăzi, piteștenii sărbătoresc și ”Istoria Viola”. 46 de ani au trecut de la meciul disputat în 1972 de ‘echipa lui Gicu Dobrin’ cu Real Madrid, în Cupa Campionilor Europeni. Pe stadion au fost prezenți peste 60.000 de spectatori.

FC Argeș: Florin Halagian (Antrenor) – Vasile Stan (GK), Marcel Pigulea, Constantin Olteanu (’51 Ion Barbu), Remus Vlad (C), Petre Ivan, Ion Prepurgel, Marian Popescu (’43 Alexandru Mustățea), Constantin Radu, Ion Roșu, Nicolae Dobrin, Radu Jercan.

Formația alb-violetă a pierdut calificarea în minutul 87, madrilenii câștigând cu 3-1. În tur, FC Argeș s-a impus cu 2-1. Încă din meciul tur, preşedintele Realului, Santiago Bernabeu, a dorit să-l transfere pe Nicolae Dobrin. Oferta avea să includă suma de 2 milioane de dolari plus o instalație de nocturnă, dar Nicolae Ceauşescu s-a opus acestui transfer.

În prezent, FC Argeș se află pe locul 7 în clasamentul ligii secunde, fiind la patru puncte de o poziție ce o poate promova direct în Liga 1.

campioana romanieinicolae dobrintricouripoli timisoaratricouri specialefc argeșfc arges pitesti