Echipa națională, pusă la zid: ”E o generație limitată! Nu are legătură cu fotbalul”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 17 noiembrie 2019, ora 11:40,
Romania Suedia echipa

România a pierdut meciul cu Suedia, scor 0-2, iar un fost internațional a dat de pământ cu echipa națională.

România păstrează o șansă să ajungă la EURO 2020, prin barajul din Liga Națiunilor, acolo unde vor întâlni Scoția sau Islanda în semifinale (în deplasare).

Marcel Răducanu (65 ani) i-a pus la zid pe ”tricolori” după prestația de la București. Fostul internațional este de părere că jucătorii români se chinuie și nu au nicio legătură cu fotbalul modern.

”E o generație limitată, sunt jucători limitați, care nu au nicio legătură cu fotbalul modern. Mi-e și milă de ei, se chinuie când joacă fotbal. N-a jucat nimeni nimic. Nu poți să ai tupeu să te duci la Euro cu un astfel de joc. Săracii, sunt așa cum sunt, nu poți să ai pretenții.

De ce adversari avem noi nevoie ca să jucam și noi frumos timp de 90 de minute? A venit Norvegia și în prima repriză n-am găsit coțofana. Trebuie să jucăm cu doi portari, cinci apărători și vreo patru la închidere ca să nu luăm gol. Dacă joacă Stanciu bine la club de ce nu joacă și la națională? N-ai jucător care să facă diferența” a declarat Marcel Răducanu.