Echipa lui Laurențiu Reghecampf a câștigat Supercupa în Emirate

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 26 august 2018, ora 16:49,
reghe-supercupa

Al Wahda, echipa antrenată de către Laurenţiu Reghecampf, a câştigat Supercupa Emiratelor Arabe Unite, după ce a învins echipa Al Ain, scor 4-3, după loviturile de departajare.

Al Wahda a condus cu 3-0 la pauză, graţie reuşitelor lui Matar (5′), Batna (8′) şi Tagliabue (40′), însă Al Ain a egalat în repriza secundă, după golurile lui Marcus Berg (62′), Diaky (74′ – penalty) şi Caio (77′).

La loviturile de departajare, echipa lui Reghecampf s-a impus cu 4-3. Meciul s-a disputat la Cairo, capitala Egiptului.

Este cel de-al treilea trofeu câștigat de către Laurențiu Reghecampf (42 de ani) în numai un an petrecut pe banca grupării din Abu Dhabi. Românul a cucerit Cupa şi Supercupa Emiratelor, iar în campionat a încheiat pe locul doi, după Al Ain.

Al Wahda a primit felicitări publice inclusiv din partea FIFA, care a semnalat evenimentul pe Twitter.

al wahdaAl Ainlaurentiu reghecampfreghecampfemirateemiratele arabe unitesupercupa