Dusan Uhrin, scos din sărite de către arbitru! „E imposibil să nu vezi un astfel de penalty. Să-și facă un control”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 13 decembrie 2019, ora 23:35,
Dusan Uhrin dinamo

Dinamo are șanse mici să mai prindă play-off-ul Ligii 1, după al doilea eșec consecutiv: 1-2 cu Sepsi Sfântu Gheorghe. Antrenorul ‘câinilor roșii’, Dusan Uhrin, consideră că arbitrul Iulian Călin nu are nicio scuză pentru eroarea comisă în minutul 47, la scorul de 0-0.

În Ștefan cel Mare, pe o ceață densă, Dinamo trebuia să primească penalty în minutul 47, după hențul lui Bouhenna. Fundașul algerian merita cartonașul roșu.

Nu știu cum să comentez un astfel de meci. Prima repriză a fost una echilibrată, cam 50% – 50%. În a doua repriză, am început mult mai bine, am și marcat, ca să nu mai spun că trebuia să primim un penalty, iar un jucător de la ei trebuia eliminat. Apoi, Nistor a primit două cartonașe galbene.

Nu-l înțeleg pe arbitru. Este imposibil să nu vezi un astfel de penalty, dacă și eu l-am văzut. Și asistenții te pot ajuta. Sigur a fost ceva în neregulă cu ei. Nu pot să înțeleg cum de n-au văzut. Poate a fost obosit, ar trebui să-și facă un control oftalmologic, dacă n-a văzut.

Am pierdut un jucător, a trebuit să ne apărăm. Ei au avut două ocazii, dar au marcat la singurele ocazii. Nu putem vorbi despre o criză la Dinamo. Am pierdut trei puncte azi, dar după următoarea etapă vom vedea exact care ne sunt șansele la play-off. Este o veste bună pentru noi că Fabbrini a revenit. Nu vreau să vorbesc despre schimbări la echipă„, a spus Dusan Uhrin la finalul partidei.