VIDEO | După Ostapenko, Monica Niculescu face o nouă victimă! Românca e în sferturi la Shenzhen

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 02 ianuarie 2019, ora 14:26,
niculescu
niculescu

Un alt meci de excepție făcut, miercuri, de Monica Niculescu, 31 de ani, 99 WTA!

Românca s-a calificat în sferturile de finală de la Shenzhen Open, după ce a învins-o cu scorul de 6-7 (2), 6-3, 6-4 pe sportiva cehă Krystina Pliskova, 94 WTA. Meciul a durat două ore și 24 de de minute de joc.

În sferturi, Monica Niculescu o va întâlni pe chinezoaica Yafan Wang, locul 70 în ierarhia mondială. Sportiva originară din Slatina va fi recompensată pentru accederea în sferturi cu 13.121 de dolari și 60 de puncte WTA.

La finalul partidei, Monica Niculescu s-a arătat mulțumită de evoluția sa și a ținut să sublinieze faptul că cele două meciuri jucate în calificări au ajutat-o să practice un tenis solid: ”Am jucat bine toată săptămâna. Am jucat două meciuri în calificări și asta cred că mi-a prins bine. Am avut un tenis solid și sunt fericită pentru că am reușit să revin în setul secund de la scorul de 0-2.”

De asemenea, românca a ținut să le mulțumească fanilor pentru susținerea de care au dat dovadă în partida cu Krystina Pliskova:

„Mă bucur că am fost susținută de atât de mulți suporteri și le mulțumesc. Mă voi duce sa mă recuperez, cu un masaj bun și sper ca mâine să am același nivel fizic, să pot alerga la fel de mult”, a declarat Monica Niculescu.

Tot în sferturile competiției chineze se află și Sorana Cîrstea care se va duela pentru un loc în semifinale cu americanca Alison Riske.

victorieshenzhen opensferturi de finalamonica niculescutenisyafan wangsuccessorana cirsteawtaAlison Riske