După faptă și răsplată! Suma impresionantă pe care o va încasa Halep în urma victoriei de astăzi

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 14 februarie 2021, ora 16:20,
Simona Halep- Australian Open-profimedia-0590915143

Tenismena din România și-a luat astăzi revanșa în fața polonezei Iga Swiatek, după eliminarea de la Roland Garros, de la sfârșitul anului trecut!

Simona Halep a trecut de faza optimilor de la Australian Open, în urma victoriei cu scorul de 3-6, 6-1, 6-4, împotriva lui Iga Swiatek, o mai veche cunoștință a fostului lider mondial. Pentru sportiva din România urmează acum duelul de foc cu Serena Williams, adversară în compania căreia a mai jucat de 12 ori. În acest moment, statisticile sunt de partea americancei care a obținut mai multe victorii în fața Simonei.

Sursa foto: Profimedia Images, Credit: Allstar Picture Library/Alamy Live News

În urma succesului de astăzi, Halep și-a asigurat și un cec în valoare de 403.463 de dolari, după ce în primul tur a câştigat 76.850 de dolari, în turul doi a luat 115.275, în turul trei 165.228, iar în turul patru 245.920.

Premiul total pentru câștigătorii turneului de la Melbourne, atât de WTA, cât și de ATP, va fi de 2.113.375 dolari şi 2.000 de puncte în clasament, în timp ce finalista / finalistul va lua 1.152.750 dolari şi 1.200 / 1.300 puncte.

În total, întrecerea de la Australian Open este dotată cu premii în valoare de peste 71 de milioane de dolari.