Dunărea Brăila a ajuns în Final Four al European League! Două echipe românești luptă pentru trofeu

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat duminică, 24 martie 2024, ora 21:35,
Dunărea Brăila

Echipa feminină de handbal feminin Dunărea Brăila s-a calificat la Turneul Final Four al European League.

Dunărea Brăila și Gloria Bistrița sunt în Final Four al European League

Dunărea Brăila a învins formaţia croată HC Podvraka, pe teren propriu, cu 26-25 (10-12), în manşa retur a sferturilor de finală, după ce în tur câștigase cu 32-26.

Principalele marcatoare ale partidei au fost Jezic 8 goluri, da Rocha 5, pentru Dunărea Brăila, respectiv Simara 5, pentru Podravka.

Formaţia brăileană s-a calificat în grupe după ce a disputat două tururi preliminare, eliminând Valur (30-29, 30-14) şi Borussia Dortmund (25-24, 27-22).

Apoi, a încheiat Grupa B pe primul loc, după 27-21 şi 24-19 cu Chambray Touraine Handball, 28-32 şi 33-23 cu Thuringer HC, 30-29 şi 34-26 cu Lokomotiva Zagreb.

Gloria Bistriţa a obținut și ea calificarea în turneul final al competiției, ieri, după ce a învins Mosonmagyarovari KC cu 27-25, după 32-30 în prima manșă.

Celelalte echipe calificate sunt Storhamar (39-35 şi 33-26 cu Thuringer HC) şi Neptunes Nantes (31-27 şi 39-30 cu Sola HK).

Final Four va avea loc pe 11 ți 12 mai, la Graz, tragerea la sorți urmând să aibă loc marți. Deţinătoarea trofeului este Ikast, care în acest sezon a evoluat în Liga Campionilor.