VIDEO| Radu Drăguşin, după ce a fost ţinut pe bancă de Mutu în România U21 – Olanda U21, scor 1-1: ,,Mister face alegerile”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 25 martie 2021, ora 17:21,
RomaniaU212
RomaniaU212

România U21 a debutat ieri la Campionatul European, împotriva Olandei U21, într-un meci terminat la egalitate după 90 de minute, scor 1-1.

După ce elevii lui van de Looi au deschis scorul în mintul 16, prin Schuurs, România a egalat în mintul 20, prin golul de pus în ramă al lui Andrei Ciobanu, marcat din lovitură liberă direct la vinclu.

Sursa foto: Profimedia Images

Radu Drăguşin, fundaşul naţionalei de tineret şi al lui Juventus Torino, a vorbit în cadrul unei conferinţe de presă despre partida de ieri seară. ,,Tricolorul” nu este dezamăgit de faptul că nu a jucat în meciul cu Olanda U21 şi spune că Adi Mutu ia cele mai bune decizii pentru binele echipei.

Mister face alegerile care sunt necesare pentru a duce echipa la un rezultat cât mai bun. Eram încrezători de la bun început, faptul că am luat gol din minutul 17 nu a fost o sperietură. Mă bucură faptul că mulți oameni cred în mine și mă susțin, acest lucru îmi dă o motivație în plus să mă dezvolt în continuare.

Noi nu subestimăm niciun adversar. Meciul cu Ungaria trebuie să îl pregătim maxim și să dăm totul pe teren. Părerea mea e că rezultatul per total e unul corect, ei au dominat jocul, dar noi am avut ocaziile mai mari. Ciobi a dat totul pe teren și datorită lui și echipei am obținut acest rezultat. E o situație foarte complicată pentru că tu ești cu spatele la poartă. Asta e, se întâmplă.

Sunt mereu bucuros când sunt chemat la echipa națională, am fost mândru. Sunt discuții despre viitorul meu, nu vreau să intru în subiectul acesta, vreau să iau o decizie bună pentru cariera mea.”, a declarat Radu Drăguşin la conferinţa de presă.

După ce a jucat cu Olanda U21 miercuri, România U21 va dispuat următorul meci de la EURO U21 sâmbătă, în compania ţării gazdă, Ungaria.

Citeşte şi Talentul lui Andrei Ciobanu, scos la lumină de execuția din meciul de aseară: “Merită toată admirația!”