Dorin Rotariu a DEZVĂLUIT TOT! Ce sfat i-a dat Cosmin Contra înainte de a semna cu Astana

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 09 martie 2019, ora 14:26,
rotariu
rotariu

Dorin Rotariu a dezvăluit sfatul pe care Cosmin Contra i l-a oferit înainte de transferul la FC Astana!

Fotbalistul de 23 de ani nu a confirmat la AZ Alkmaar, iar apoi a ales să se transfere în Kazahstan, la FC Astana. Rotariu a explicat sfatul pe care Cosmin Contra, selecționerul Echipei Naționale, i l-a dat înainte de transfer: ”Şi înainte am discutat, înainte să mă transfer am mai avut câteva oferte şi am încercat să discut cu cât mai multe persoane şi să iau cea mai bună decizie. Mi-a transmis să joc (n.r. – Cosmin Contra), unde merg să am posibilitatea să joc cât mai mult.” a declarat Dorin Rotariu pentru ProSport.

Rotariu a fost convocat de Cosmin Contra pentru meciurile cu Suedia și Insulele Feroe. În ultimul meci jucat împotriva Suediei, fotbalistul a marcat golul victoriei.

Început cu dreptul la Astana!

Rotariu a fost titularizat în primul lui meci la FC Astana, iar acesta și-a trecut în palmares și primul trofeu: Supercupa Kazahstanului!

Fotbalistul român a jucat 94 de minute, iar Astana s-a impus cu 2-0 împotriva celor de la Kairat Almaty. Golurile meciului au fost marcate de Kabananga (minutele 8 şi 65).

Internaționalul român a semnat un contract pe 4 ani cu noul club care și-a asigurat prezența în preliminariile viitoarei ediţii de Ligii Campionilor. Cota de piață a fotbalistului este de 1 milion de euro, potrivit transfermarkt.com.