Djokovici începe fulminant sezonul de zgură | Victorie categorică la Monte Carlo

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 16 aprilie 2018, ora 18:16,
Djoko
Djoko

Sârbul Novak Djokovici a avansat în turul doi al turneului de categorie Masters 1000 de la Monte Carlo după doar 57 de minute. ‘Nole’ a trecut de conaționalul Dușan Lajovici (locul 93 ATP), scor 6-0, 6-1.

Pe zgura de la Monaco, Djokovici nu a cedat niciodată serviciul și a speculat cinci dintre cele nouă oportunități de break avute.

Novak, în vârstă de 30 de ani, a reușit abia a patra victorie din acest sezon, în condițiile în care a participat la trei turnee. La Openul Australiei, fostul lider mondial s-a oprit în optimi, fiind învins de către sud-coreeanul Hyeon Chung în minimum de seturi. Au urmat înfrângeri în Statele Unite, în turul secund la Indian Wells (cu japonezul Taro Daniel) și Miami (cu francezul Benoit Paire).

Tenismenul sârb are două trofee la Monte Carlo (în 2013 și 2015) și alte două finale (în 2009 și 2012).

În turul doi al întrecerii din acest an, Novak Djokovici va juca împotriva croatului Borna Ciorici (21 de ani, locul 39 ATP). Partida este programată miercuri.

Rafael Nadal (locul 1 ATP) este principalul favorit la Monte Carlo și l-ar putea întâlni în sferturile de finală pe Djokovici.

În iulie 2017, Novak Djokovici s-a accidentat în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon. Din cauza unei probleme la cotul drept, sârbul a părăsit top 10 ATP după mai bine de 10 ani.