Dinamo, VICTORIE ZDROBITOARE împotriva CSM-ului! La pauză, ”câinii” conduceau cu 16-6

Articol de Realitatea Sportivă null - Publicat joi, 14 februarie 2019, ora 13:17,

Dinamo București a câștigat într-o manieră categorică meciul cu CSM București, restanța din etapa a 9-a a Campionatului Național de handbal masculin.

Înaintea acestei partide, CSM București era lider în clasamentul Ligii Zimbrilor. În prima parte a partidei, dinamoviștii s-au impus și nu au oferit nicio șansă adversarului, care a marcat doar 6 goluri în 30 de minute. Scorul pauzei a fost 16-6 în favoarea ”câinilor”.

În partea a doua, dinamoviștii nu au mai forțat datorită avantajului liniștitor obținut în prima parte, dar chiar și așa CSM-ul nu a reușit să se apropie foarte mult de adversar și meciul s-a terminat 28-20 pentru alb-roșii.

În urma rezultatului, CSM Bucureşti a pierdut şefia clasamentului din Liga Zimbrilor. HC Dobrogea Sud Constanţa este noul lider al campionatului, cu două puncte avans faţă de CSM. Dinamo a urcat pe patru, la şase lungimi în spatele primei poziţii.

Antrenorul „câinilor”, Constantin Ștefan și-a avertizat elevii și a explicat că aceștia nu se concentrează la fel în meciurile cu adversari mai facili. ”Aveam nevoie de un meci de acest gen. Se pare că băieţii, în meciurile mai uşoare, nu se concentrează la fel cum s-ar concentra la un meci de un asemenea nivel. Ştim cu toţii că am început noul an cu deficit de puncte, nici nu am început bine. Nu ştiu dacă am fost într-o pasă neagră. În schimb, tratăm meciurile cu altă concentrare, în funcţie de adversarul pe care îl avem în faţă.” a declarat Constantin Ștefan pentru Telekom Sport.

Ionuț Ramba, interul celor de la CSM a recunoscut superioritatea „câinilor” la toate capitolele: ”A fost un derby al campionatului, dar din păcate Dinamo a fost mult mai bună decât noi, la toate capitolele. Noi mai avem foarte mult de muncit, nu ne aşteptam la un asemenea meci. Eu zic că am făcut un meci dezamăgitor, dar nu avem ce să facem, aşa este în sport. Felicit echipa Dinamo, au fost mult mai motivaţi şi mult mai buni decât noi astăzi.” a spus acesta pentru Telekom Sport.

Pentru Dinamo urmează meciul din campionat cu Știința Bacău, iar apoi dubla din Liga Campionilor împotriva celor de la Sporting Lisabona.