Dinamo şi-a pierdut ambii portari! Soluţia pentru meciul cu Hermannstadt

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 12 ianuarie 2021, ora 21:35,
5179-tomas_mejias

Dinamo are probleme cu postul de portar înaintea primului meci oficial din 2021! Jerry Gane va apela la o soluţie nouă pentru partida cu Hermannstadt.

După ce Rene Hinojo s-a despărţit de club la finalul anului trecut, a venit rândul titularului Tomas Mejias să spună adio clubului din Ştefan cel Mare.

Fără să încaseze vreun salariu în România, Mejias a venit la începutul lunii pentru reunire, dar în cele din urmă şi-a reziliat şi el contractul cu Dinamo. Rene Hinojo, Alexander Gonzalez, Abdoulaye Ba, Isma Lopez, Borja Valle și Aleix Garcia sunt ceilalţi stranieri care au părăsit până acum echipa.

În aceste condiţii, Jerry Gane va apela la un portar care a apărat doar o repriză în Liga 1. Mihai Eşanu, 22 de ani, va fi titular în deplasarea de la Sibiu, cu Hermannstadt. Eşanu a mai evoluat în Liga 1 doar 45 de minute, într-un Chindia – Dinamo 1-0 din 31 august 2020.

Hermannstadt – Dinamo se va juca miercuri, de la ora 19:00.