VIDEO | Dinamo își continuă seria de victorii din Liga 1! „Câinii”, al patrulea succes consecutiv în play-out

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 08 mai 2021, ora 23:11,
dinamo1
dinamo1

Dinamo a obținut o nouă victorie în play-out-ul Ligii 1, după 2-0 împotriva celor de la Hermannstadt Sibiu!

Singurele goluri ale partidei au fost marcate de Paul Anton, în minutele 34 și 90+3, ambele din penalty. „Alb-roșii” au evoluat încă din prima repriză în superioritate numerică, după eliminarea lui Ionuț Stoica.

După acest rezultat, formația din Ștefan cel Mare ajunge la a patra victorie consecutivă în play-out și ia o opțiune importantă în vederea salvării de la retrogradare. „Câinii” au în acest moment 27 de puncte acumulate și ocupă locul 11 în ierarhie, cu doar două meciuri înainte de finalul campionatului. Pentru elevii lui Dușan Uhrin Jr. urmează duelul de pe teren propriu, din manșa retur a semifinalelor Cupei României, contra Astrei Giurgiu, programat pe 11 mai.

De cealaltă parte, Hermannstadt Sibiu bifează al patrulea eșec din play-out și are șanse tot mai mici să evite locurile retrogradabile. Formația condusă de Eugen Beza ocupă penultima poziție în Liga 1, cu 20 de puncte acumulate. În runda următoare, sibienii se vor deplasa pe terenul ultimei clasate, Poli Iași, pentru duelul programat pe 15 mai.

Echipele de start din partida Dinamo București – Hermannstadt Sibiu

DINAMO: Eșanu – Bejan – Puljic, Albentosa – Sorescu, Gol, Achim, Anton, St. Filip – Mihaiu, Nemec
REZERVE: Kongshavn, Grigore, A. Radu, Fabbrini, Nepomuceno, Bani, Crețu, Morsay, Blejdea

HERMANNSTADT: Cristiano – Scarlatache, Viera, I. Stoica, Opruț – Vodă, Addae, Santos, P. Petrescu – Aosman – Aralica
REZERVE: Pop, Belu-Iordache, Mățel, Dâlbea, Alhassan, Sebaihi, Mayoral, Sîntean, Yazalde