Dinamo, apărată de un rival după eşecul din Gruia: ,,Dacă aveam VAR, nu pierdea jocul cu CFR”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat marți, 06 aprilie 2021, ora 19:35,

Dinamo a suferit un nou eşec luni seară, în meciul din etapa a 29-a a Ligii 1, disputat în compania celor de la CFR Cluj, în deplasare, scor 0-1.

Singurul gol al partidei prin care Dinamo a fost învinsă, a fost marcat de Billel Omrani, în minutul 80, chiar dacă echipa din Ştefan cel mare juca în 9 oameni încă din prima repriză, când centralul Bârsan i-a eliminat pe Anton şi Bejan.

Helmut Duckadam, fost oficial la FCSB, a reacţionat după eşecul ,,câinilor” în Gruia. Acesta este de părere că dacă tehnologia VAR ar fi existat în Liga 1, formaţia lui Gigi Mulţescu nu ar fi pierdut cu CFR Cluj.

,,E greu să faci o analiză, pentru că a jucat foarte mult timp cu doi oameni în plus. Și-au creat ocazii de a marca. Dacă joci cu doi oameni în plus nu știu dacă e neapărat extraordinar să marchezi în minutul 80, dar cele trei puncte contează.

Dacă aveam VAR, cu siguranță Dinamo nu avea doi jucători eliminați și probabil că nu pierdea acest joc. E nevoie urgent de acest sistem.”, a declarat Helmut Duckadam, pentru Digisport.

În urma rezultatului cu CFR Cluj, Dinamo a rămas în continuare pe locul 14 în Liga 1, cu 27 de puncte acumulate în cele 29 de meciuri jucate.

De cealaltă parte, ardelenii au rămas pe locul 2 în Liga 1, acolo unde au adunat 63 de puncte din 29 de meciuri, cu o lungime mai puţin decât FCSB, care conduce clasamentul cu 64 de puncte.

Marcel Bîrsan

Citeşte şi EXCLUSIV | Oficialii lui Dinamo reacţionează după arbitrajul de la Cluj: ,,Ei cred că impun respect, dar distrug jocul!”