VIDEO | Dinamo București, campioana României la handbal!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 31 mai 2018, ora 22:07,
dinamo-handbal

Dinamo București a câștigat al treilea titlu consecutiv de campioană a României la handbal masculin, după ce a învins pe Steaua cu 22-19, în meciul decisiv al finalei Ligii Zimbrilor, disputat la Sala Sporturilor din Chiajna.

Steaua a controlat prima repriză, elevii lui Ovidiu Mihăilă s-au distanțat la cinci goluri, 9-4 în minutul 17, un motiv suficient pentru antrenorul alb-roșiilor, Constantin Ștefan, să solicite time out pentru a schimba strategia.

La vestiare s-a intrat cu avantaj de trei goluri, 13-10 pentru Steaua.

În repriza secundă, dinamoviștii au renăscut și le-au dat mari emoții steliștilor și suporterilor roș-albaștri care au umplut până la refuz tribunele Sălii Sporturilor din Chiajna. Condusă cu 16-13, Dinamo a egalat, 16-16, în minutul 42, apoi a preluat conducerea, pe un fond de lipsă de concentrare în tabăra stelistă.

Au fost momente de echilibru, în care s-a remarcat cu precădere Saied, portarul lui Dinamo. Era trecut de jumătatea reprizei secunde și Dinamo conducea cu 18-17. Mihalcea aduce din nou egalarea, 18-18, în minutul 49, dar Mironescu a fructificat contraatacul și Dinamo era iar la conducere, 18-19 în minutul 50.

Constantin Ștefan a riscat total, în momentul în care echipa sa era în inferioritate a atacat fără portar, situație de care steliștii nu au putut profita. Mai mult, dinamoviștii au trimis mingea de două ori în bara porții adverse, în cele două minute de inferioritate numerică.

Cu cinci minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, Dinamo conducea cu 20-19. Dinamoviștii au mai înscris de două ori și s-au impus cu 22-19, pentru al treilea titlu consecutiv.