Dinamo a ratat calificarea! De nerecunoscut, după pauză!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 28 februarie 2019, ora 22:02,
dinamo handbal 1jpg

Dinamo a ratat calificarea în optimile Ligii Campionilor, 26-27, după ce a condus, la pauză, la patru goluri diferență, 15-11. În tur, lusitanii câștigaseră cu 32-31.

Având în spate tribunele pline, unde au start și fotbaliștii din Ștefan cel Mare în frunte cu Rednic, Dinamo a jucat senzațional în prima repriză.

Roș-albii au fost mereu la conducere pe tabelă, ajutați și de intervențiile spectaculoase ale portarului Saied. Dinamo a intrat la pauză cu avantaj de patru goluri, 15-11, și era în grafic.

De la vestiare a ieșit însă altă echipă.

Dinamoviștii au fost de nerecunoscut în repriza secundă. Lusitanii au devenit imuni la atmosfera din tribune și au preluat treptat controlul partidei.

De la avantajul de patru goluri, echipa bucureșteană a ajuns să fie egalată la 19, în minutul 41, după care, sub presiunea ratării calificării a cedat. Și a fost învinsă la un gol diferență, 26-27.