VIDEO | Dinamo a învins-o pe FC Voluntari. Victorie vitală pentru echipa din „Ștefan cel Mare”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 29 aprilie 2021, ora 18:53,
dinamo
dinamo

Partida dintre Dinamo București și FC Voluntari, meci în cadrul etapei a 4-a a play-out-ului, s-a terminat cu victoria formației din „Ștefan cel Mare”, scor, 2-0.

În prima parte a meciul din Ștefan cel Mare, „câinii” puteau deschide scorul în minutul 11 prin Steliano Filip, dar șutul acestuia a trecut puțin pe lângă poarta oaspeților. Ilfovenii au replicat prin Lukas Droppa, acesta a reluat cu călcâiul din 16 metri dar mingea a trecut peste bara transversală. Tabela de marcaj a rămas intactă după primele 45 de minute.

După revenirea de la cabine, formația lui Dușan Uhrin Jr. a avut mai mult inițiativa, iar în minutul 56, fostul dinamovist Gabi Tamaș a scos o minge de pe linia porții.

În minutul 74 dinamoviștii au deschis scorul prin Florin Bejan, fundașul „câinilor” a reluat în poarta lui Râmnicenu, după un corner executat de Paul Anton.

Oaspeții puteau restabili egalitate în minutul 84 după o ieșire greșită a lui Eșanu. Adam Nemec punctat în minutul 86 pentru 2-0, stabilind scorul final al partidei din „Ștefan cel Mare”.

În urma acestui rezultat, Dinamo a urcat pe locul 14, cu 18 puncte. Etapa viitoare, formația lui Dușan Uhrin Jr. se deplasează la Ovidiu pentru întâlnirea cu FC Viitorul.

De cealaltă parte, FC Voluntari râmâne pe locul 12, cu 23 de puncte. Runda următoare, formația lui Bogdan Andone primește vizita sibienilor de la FC Hermannstadt.

ECHIPELE DE START:

DINAMO: Eșanu – Bejan, Puljic, R. Grigore – Sorescu, Anton, Răuță, Gol, St. Filip – Morsay, Nemec
REZERVE: Kongshavn, Ehmann, A. Radu, G. Crețu, Achim, Nepomuceno, Mihaiu, Bani, Fabbrini
ANTRENOR: Dusan Uhrin

FC VOLUNTARI: Râmniceanu – Balaur, Tamaș, Armaș – C. Costin, I. Gheorghe, Droppa, Remacle, Briceag – Betancor, Pesic
REZERVE: Lavin, Satli, Al. Vlad, Miranda, Ivanov, Borțoneanu, Lopes, Angelov, Garba
ANTRENOR: Bogdan Andone