Dică, MESAJ CLAR pentru Becali înaintea derby-ului cu Dinamo: „Am mai spus că AVEM NEVOIE de asta”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 26 iulie 2018, ora 22:47,
nicolae-dica-mihai-stoica

FCSB e aproape de turul al treilea preliminar din Europa League, după 2-0 cu Rudar Velenje, însă Nicolae Dică nu are liniște înaintea derby-ului cu Dinamo.

Roș-albaștrii nu își mai permit un pas greșit în Liga 1, iar tehnicianul, care a explicat de ce l-a titularizat pe Gnohere, spune că mai are nevoie de un atacant.

„Știam că poate să joace 20-30 de minute!”

„Am mai spus că avem nevoie de un atacant, dar nu ştim când va veni. A fost o forţare a mea ca Gnohere să joace de la început, ştiam că el ar putea să joace maximum 20-30 de minute, dar am vorbit cu el înainte de joc şi i-am spus că îmi doresc să dea totul măcar 45 de minute, să ne ajute, apoi să introduc un jucător mai proaspăt, mai de viteză.

Știam că Rudar are probleme pe tranziţia negativă, au fundaşii centrali foarte lenţi şi, mai ales în momentul în care sunt conduşi, au probleme mari”, a fost planul lui Dică.

„A fost o victorie muncită, pe faza ofensivă puteam să reuşim să marcăm mai multe goluri. Ne-am creat foarte multe ocazii în afara celor două goluri marcate. Am avut unele probleme pe faza defensivă, dar trebuie uşor-uşor să le reglăm”, a spus Dică, despre meciul cu slovenii.