Dică e optimist după victoria cu Hajduk Split. „Să nu căutăm lucrurile negative”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat vineri, 17 august 2018, ora 09:16,
Dica
Dica

FCSB s-a calificat cu mari emoții în play-off-ul Europa League, după o victorie obținută în ultimul minut de prelungiri. Antrenorul roș-albaștrilor, Nicolae Dică, s-a declarat mulțumit de prestația jucătorilor săi.

Joi seară, pe Arena Națională, Harlem Gnohere a reușit o ‘dublă’, în minutele 55 (din penalty) și 90+3. Said a înscris pentru Hajduk Split în minutul 81.

În partida tur, în Croația, cele două echipe au încheiat nedecis, scor 0-0.

Am trăit intens finalul de meci, mă bucur că am reuşit să câştigăm chiar şi în minutul 93. Se pare că sunt un om norocos, am fost ca jucător, sunt şi ca antrenor. Nu vreau să mă gândesc la faptul că puteam pierde calificarea. Am obţinut-o şi asta înseamnă că am făcut lucruri bune. Eu de felul meu sunt pozitiv. Dacă vom reuşi să ajungem în grupe şi apoi în primăvara europeană, atunci pot să spun că va fi o performanţă. Dar deocamdată această calificare nu e o performanţă pentru mine. E doar un lucru pozitiv în CV-ul meu de antrenor.

A fost o partidă pe care am dominat-o, am avut o posesie bună. Din păcate, la 1-0 nu am reuşit să fructificăm ocaziile avute pentru a face 2-0 şi a venit acel gol la singura lor ocazie. Important este că am avut încredere în continuare că putem câştiga, că băieţii au avut putere să marcheze acel gol în minutul 93. Am obţinut o calificare, ăsta e lucrul cel mai important. Să nu căutăm lucrurile negative, cum facem de obicei. Gnohere e un jucător important pentru noi. A fost şi anul trecut, este şi acum„, a spus Dică în cadrul unei conferințe de presă.

Pentru a ajunge în grupele Europa League, FCSB trebuie să treacă de Rapid Viena. Austriecii au învins Slovan Bratislava cu 5-2 la general (1-2 și 4-0) în turul trei preliminar.

Rapid Viena e un adversar puternic pentru noi. Noi nu suntem Barcelona sau Real Madrid, vom avea şanse egale cu cei de la Rapid Viena. Este o presiune foarte mare pe jucători pentru că bugetul echipei depinde de aceste jocuri din Europa League. Şi avem mulţi jucători tineri în echipă. De aceea presiunea e foarte mare în cupele europene„, a mai declarat Nicolae Dică.