Dezastru pentru naționalele U19 și U17! Au primit câte cinci goluri

Echipele naționale U19 și U17 ale României au înregistrat înfrângeri umilitoare în debutul la Turul de Elită, ultima fază înaintea calificării la Campionatul European din acest an.

‘Tricolorii’ U19 au fost învinși cu scorul de 5-0 de Irlanda, într-un meci ce s-a disputat pe stadionul ‘Kuban’ din Krasnodar.

Potrivit site-ului FRF, irlandezii au condus cu 2-0 la pauză, după reușitele lui Afolabi (9′) și Smallbone (11′). La reluare, Irlanda a mai înscris de trei ori, Afolabi (64′) și Smallbone (53′) au reușit “dubla”, în timp ce Petrila a înscris în propria poartă în minutul 57.

România a avut șansa golului de onoare, dar Vladimir Screciu a ratat o lovitură de la 11 metri în minutul 75.

irlanda romania

Meciul a fost transmis live AICI.

Pentru echipa pregătită de către Daniel Oprescu urmează testul cu Rusia, pe 23 martie, iar ultimul joc al grupei va avea loc pe 26 martie contra Azerbaidjanului.

Reprezentativa Under 17 a României a pierdut cu 5-1 meciul împotriva Austriei, în Turcia.

Nelson (16′), Pehlivan (22′, 39′), Böckle (73′, 90+1′) au marcat pentru austrieci, iar Koller și-a dat autogol în minutul 90+2.

romania austria u17

u17 turul de elita

Următoarele partide ale României în cadrul Turului de Elită sunt împotriva Italiei (23 martie) și Turciei (26 martie).

Doar echipele care câștiga grupele la Turul de Elită se califică la Campionatele Europene (U19 și U17) din această vară.