„Nu e prima oară când ni se întâmplă asta”. Dezamăgirea lui Eugen Neagoe după încă un eșec în play-out

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 05 mai 2021, ora 19:44,

Astra s-a apropiat periculos de zona retrogradării după ce a fost învinsă în această rundă de UTA cu scorul de 2-1.

Giurgiuvenii au doar un punct obținut în ultimele 4 etape și doar 3 runde la dispoziție pentru a evita o poziție de baraj. Eugen Neagoe și-a certat jucătorii pentru neatenția din finalul jocului.

„Am avut o atitudine bună, am controlat jocul din primul până în ultimul minut. Din păcate, am făcut greşeli foarte mari şi la primul gol şi la golul doi. Nu e prima dată când pierdem puncte din cauza acestor faze fixe.

Cu toate că le repetăm, le discutăm, ştiu foarte bine ce au de făcut. Dar dacă nu eşti responsabil în minutul 89 când trebuie să ţii un om şi nu poţi să faci acest lucru aşa se întâmplă”, a declarat antrenorul Astrei după ultimul fluier al partidei.

Sursă Foto: SEBASTIAN TATARU / MEDIAFAX FOTO

Răduț își dă și el seama de situația complicată în care a ajuns fosta campioană a României.

„Nu reuşim să marcăm mai mult, şi cu Iaşi a fost la fel. Domini meciul de la un capăt la altul şi primeşte goluri la fiecare meci. Plus restul problemelor pe care le ştie toată lumea, un cumul de factori a dus la această situaţie. Trebuie să obţinem puncte şi să scăpăm de retrogradare, pentru că acesta e obiectivul în acest moment”, au fost cuvintele mijlocașului Astrei.