Derby-ul Liege-Brugge a stabilit campioana Belgiei, cu o etapă înainte de finalul sezonului

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 14 mai 2018, ora 12:44,
Brugge-Standard

Club Brugge a câștigat cel de-al 15-lea titlu de campioană a Belgiei în urma remizei din deplasare cu Standard Liege, scor 1-1, în etapa a 9-a din play-off.

Fără Răzvan Marin, accidentat, Standard a deschis scorul în minutul 11, prin Laifis. Club Brugge a egalat în minutul 42 prin Vossen.

Cu o etapă înainte de finalul sezonului, Brugge are un avans de patru puncte față de formația de pe locul al doilea, Standard.

Club Brugge nu mai câștigase campionatul din sezonul 2015-2016.

Imediat după meciul de la Liege, antrenorul campioanei, Ivan Leko, a fost purtat pe brațe de către jucători, care s-au dus apoi să sărbătorească alături de fani.

Suporterii Club Brugge au ieșit în stradă și au întâmpinat autocarul echipei, târziu în noapte. Au fost cântate melodiile „We are the champions” și „You’ll never walk alone” (celebrul imn al lui Liverpool).

Standard Liege și Anderlecht continuă lupta până în ultimul minut pentru un loc de Liga Campionilor. Formația lui Răzvan Marin are un avans de două puncte înaintea deplasării de la Charleroi, ultima clasată din play-off. Anderlecht va juca pe teren propriu cu Genk.