VIDEO | Dennis Man a spart gheața pentru Parma. Fostul jucătorul al FCSB-ului a fost aproape de „dublă”

Articol de Vlad Ciotoran - Publicat sâmbătă, 03 aprilie 2021, ora 18:22,
Benevento vs Parma  – Serie A TIM 2020/2021
Benevento vs Parma – Serie A TIM 2020/2021

Parma a remizat, în deplasare, cu Benevento, scor 2-2, sâmbătă după-amiază, într-un meci din cadrul etapei a 29-a din Serie A.

Golul de 2-2  a fost marcat de către Dennis Man, în minutul 88.

Gazdele au deschis scorul în minutul 24 prin Kamil Glik. Parma a restabilit egalitatea prin Kurtic, în minutul 55, în urma unui corner. Benevento a intrat din nou în avantaj în minutul 67. Internaționalul moldovean Arthur Ioniță este cel care a dus scorul la 2-1.

Valentin Mihăilă a fost aruncat în luptă de antrenorul oaspeților, în minutul 77. Cel care a ieșit în evidență a fost însă, Dennis Man. Cu două minute înainte de finalul timpului regulamentar de joc, fostul fotbalist al FCSB-ului a marcat din voleu.

După doar câteva minute, Man a avut o nouă ocazie de a înscrie, dar a trimis cu capul peste poartă.

În urma acestui rezultat, Parma a ajuns la 20 de puncte, după 29 de meciuri, dar rămâne pe locul 19, penultimul din Serie A, la trei lungimi de ultima poziție care asigură evitarea retrogradării, ocupată de Torino, care are două meciuri mai puțin.

Echipe de start:

Benevento: Montipo – Tuia, Glik, Barba – Depaoli, Hatemaj, Schiattarella, A. Ioniţă, Improta – Gaich, Lapadula

Rezerve: Manfredini, Caldirola, Caprari, Dabo, Di Serio, Falque, Foulon, R. Insigne, Letizia, Sau, A. Tello, Viola. Antrenor: Filippo Inzaghi

Parma: Sepe – Laurini, Osorio, Bani, Gagliolo – Hernani, Brugman, Kucka – Man, Pelle, Gervinho

Rezerve: Colombi, Conti, Grassi, Cornelius, Kurtic, Cyprien, Zagaritis, Bruno Alves, Mihăilă, Dierckx, Camara, Busi. Antrenor: Roberto D’Aversa