Declaraţia săptămânii! Olandezul Van Dijk, ironic după gafa care o putea îngropa pe Liverpool!

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 20 martie 2019, ora 22:04,
greseala van dijk

Olandezul Van Dijk a fost autorul unei greşeli care putea îngropa speranţele la titlu ale lui Liverpool. În ultimul meci dinaintea pauzei internaţionale, Liverpool s-a impus cu 2-1 pe terenul lui Fulham. Londonezii reuşiseră să egaleze aproape de final după greşeala mare a fundaşului batav.

Ryan Babel a fost cel care a profitat de eroarea conaţionalului său, iar Liverpool a tremurat apoi până la penalty-ul din minutul 82, transformat de căpitanul Milner.

Babel şi Van Dijk s-au reîntâlnit în cantonamentul naţionalei olandeze, iar fundaşul lui Liverpool le-a oferit jurnaliştilor o declaraţie memorabilă!

„Greşelile se mai întâmplă în fotbal, sper ca eu să nu mai păţesc. Am vrut să îi dau lui Babel puţină încredere înaintea meciurilor internaţionale” – a comentat cu umor Van Dijk.

Olanda va întâlni Belarus şi Germania în primele două meciuri din preliminariile EURO 2020.