Declarația războinică a unui jucător de la FCSB, după meciul cu UTA: „Golurile le păstrez pentru play-off!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat duminică, 06 decembrie 2020, ora 01:25,
fcsbb
fcsbb

FCSB a obținut un nou succes în campionat și a ajuns la șapte victorii consecutive în Liga 1!

Elevii lui Toni Petrea sunt o adevărată „mașinărie” de fotbal în acest moment, izbutind să bifeze o nouă victorie cu multe goluri. „Roș-albaștrii” au cel mai bun atac din Liga 1 și s-au distanțat la cinci puncte de principala urmăritoare, CSU Craiova, dar care are un meci în minus.

După meci, unul dintre fotbaliștii de bază ai echipei din acest sezon, Olimpiu Moruțan (21 de ani), a vorbit despre forma bună prin care trece formația sa în acestă ediție de campionat și este de părere că anul acesta a venit rândul FCSB-ului să termine pe primul loc în Liga 1.

„Sunt foarte fericit, e important că echipa a marcat în a doua repriză și ne-am făcut meciul ușor pe final. UTA este o echipă foarte bună, ne-au făcut față prima repriză, dar în cea de-a doua au căzut fizic.

Ne-am dorit foarte mult să obținem a șaptea victorie consecutivă, să ajungem acolo unde ne este locul. Eu mă simt foarte bine, golurile le păstrez pentru play-off, dar sper să o fac la următoarele meciuri. Rolul meu este să dau pase de gol și să ajut echipa să câștige cât mai multe puncte.

Noi mergem să jucăm fiecare meci la victorie pentru că acesta este obiectivul nostru, să fim mereu pe primul loc, nu trebuie să stăm pe locul doi sau trei. Anul acesta avem o șansă foarte mare să terminăm pe primul loc!„, a declarat Olimpiu Moruțan după meciul cu UTA.