Debut dezastruos pentru România la Campionatul Mondial de handbal! Spania a făcut spectacol

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 30 noiembrie 2019, ora 12:32,
romania-spania-handbal

Naționala de handbal feminin a României a pierdut meciul cu Spania, scor 16-31, în debutul Campionatului Mondial din Japonia. ‘Tricolorele’ au fost conduse în permanență și au jucat slab.

La pauză, Spania a condus România cu 16-9. În repriza a doua, româncele au căzut inexplicabil și au fost umilite.

Cristina Neagu a fost cea mai bună marcatoare a României, cu 6 goluri.

Pentru Spania s-au remarcat Cabral și Fernandez, cu câte șase reușite.

România câștigase ultimele două confruntări importante cu Spania, la Campionatul European din 2018 și la Campionatul Mondial din 2017.

Este a doua cea mai dură înfrângere a României din istoria participărilor la Campionatele Mondiale! Franța ne-a învins în 2011 la 19 goluri diferență, scor 20-39!

ROMANIA ??-SPANIA ?? scor final: 16-31 ?

Publicată de Pop Cosmina Adina pe Sâmbătă, 30 noiembrie 2019

România și Spania sunt în Grupa C, alături de Ungaria, Muntenegru, Senegal și Kazahstan.

Tot astăzi, Ungaria a învins Kazahstan cu 39-15, iar Muntenegru a trecut de Senegal cu 29-25.

Primele trei clasate în grupă merg în runda următoare a Campionatului Mondial din Japonia.