Deac ține capul sus: ”De ce să se complice situația noastră? Suntem profesioniști!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 02 decembrie 2019, ora 09:00,
deac
deac

CFR Cluj a remizat cu Hermannstadt, scor 1-1, însă Ciprian Deac nu este îngrijorat.

Campioana României a deschis scorul prin Omrani, minutul 79, iar sibienii au egalat prin Petrișor Petrescu, minutul 85, din penalty.

În urma acestei remize, ardelenii rămân pe primul loc în Liga 1, cu 35 de puncte, însă formația lui Dan Petrescu poate fi egalată de Viitorul în clasament, dacă constănțenii se impun în deplasarea de la Botoșani.

Ciprian Deac (33 ani) nu a fost îngrijorat după remiza cu Hermannstadt și a explicat că adevărata luptă la titlu va fi în play-off.

”Păi de ce să se complice? Contează când se termină campionatul. Când se trage linie să fim acolo, sus. Urmează play-off-ul şi acolo va fi care pe care.

Nu ne-am creat foarte multe ocazii în prima repriză, în a doua rerpiză am început mai bine, am avut câteva ocazii, am reuşit să marcăm, după care a venit acel penalty” a declarat Ciprian Deac.

Chiar dacă este unul dintre cei mai importanți jucători ai campioanei României, Deac nu a fost titularizat de Petrescu la Roma, în meciul cu Lazio (scor 0-1), care putea să o califice pe CFR în primăvara Europa League.

”Eu sunt jucător, sunt angajat. Am şefi, care ei decid, eu pot să zic doar că-mi fac treaba cât mai bine, vin la antrenament, sunt profesionist, muncesc. Mister alege primii 11.

Suntem 30 de jucători de valori apropiate. Aici, la CFR, nu există jucători titulari sau jucători de neînlocuit. Suntem jucători profesioniști şi trebuie să ne adaptăm oricărei situaţii. Nu avem nicio scuză!” a explicat veteranul de 33 de ani.

1.1 milioane de euro este cota de piață a lui Deac, potrivit transfermarkt.com. În actualul sezon, în Liga 1, fotbalistul a marcat 6 goluri în 11 meciuri pentru ”feroviari”.

Vezi și VIDEO | Dan Petrescu trage un semnal de alarmă: „Am rămas cu 16 jucători! Altfel, nu avem șanse cu Celtic”