De la eroi, la zerouri! Rușine istorică pentru fotbaliștii lui Joachim Low

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat miercuri, 17 octombrie 2018, ora 14:00,
Joachim-Low
Joachim-Low

Germania a fost învinsă de Franța, cu 2-1, în Liga Națiunilor. Nemții traversează o perioadă neagră: pentru prima dată în istorie au pierdut de șase ori într-un an calendaristic.

Naționala condusă de Joachim Low are, de altfel, patru meciuri oficiale consecutive fără victorie, ceea ce nu s-a mai întâmplat de 18 ani.

Cu Franța, nemții au deschis scorul prin Toni Kroos, în minutul 14, din penalty. Antoine Griezmann a reușit însă o dublă în repriza secundă, în minutele 62 și 80, ultimul gol fiind marcat din lovitură de la 11 metri.

Germania a adunat astfel șase înfrângeri în 2018, socotind și cele două amicale cu Brazilia și Austria:

Germania – Brazilia 0-1 (amical)

Austria – Germania 2-1 (amical)

Germania – Mexic 0-1 (grupe Cupa Mondială)

Coreea de Sud – Germania 2-0 (grupe Cupa Mondială)

Olanda – Germania 3-0 (Liga Națiunilor)

Franța – Germania 2-1 (Liga Națiunilor)

Germania ocupă ultimul loc din Grupa 1 a Seriei A din Liga Națiunilor.