De ce a fost FC Botoşani neputincioasă în faţa FCSB-ului: „Ne trebuie 2-3 pianiști și compozitori!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat luni, 01 martie 2021, ora 18:20,
OctavianPopescu

FC Botoşani a fost învinsă în etapa a 25-a, pe teren propriu, de către echipa celor de la FCSB, scor 0-2.

Golurile partidei din Moldova au fost marcate de Florin Tănase, în minutul 55 şi de către Darius Olaru, în minutul 66.

Valeriu Iftime, patronul celor de la FC Botoşani, spune cum echipa din Moldova o putea bate pe FCSB. Acesta ese de părere că formaţia lui Marius Croitoru mai are nevoie de câţiva jucători cu calităţi tehnice de invidiat.

Dacă vrem să îi batem, trebuie să fim altfel. Trebuie să jucăm care pe care. Ei sunt mai talentați decât noi. Pe spații joacă fotbal, dacă îi închizi, cum a făcut Clinceni, e mai greu. Noi am încercat fotbal și dacă nu avem 2-3 pianiști și compozitori… Îl avem pe Ongenda, dar a fost absent. Poate acum ne repoziționăm cu frică, cu atenție, pentru că lucrurile se strâng ușor-ușor. Mai avem nevoie de minimum 5 puncte pentru o calificarea în play-off.

Nu am avut greșeli de arbitraj, poate doar în minutul 3 când a dat galben și Florescu a jucat cu multă atenție. În rest, nu aveam ce să mai fac. L-am criticat pe Keyta, atâta tot. La puterea, valoarea și calitățile lui, el trebuie să facă mult mai mult pentru o echipă de fotbal.”, a declarat Iftime, pentru Digisport.

După 25 de meciuri disputate în Liga 1, FC Botoşani se află pe locul 5, cu 37 de puncte adunate în clasament.

Citeşte şi Revolta lui Marius Croitoru după înfrângerea cu FCSB: „Sunt sătul!”