David Popovici a câștigat patru titluri la Campionatul Național! Ce obiectiv își trasase românul

Articol de Gabriel Ion - Publicat sâmbătă, 20 aprilie 2024, ora 20:30,
David Popovici

David Popovici, dublu campion european la 100 şi 200 m liber, a cucerit patru medalii de aur la Campionatele Naţionale de la Otopeni.

„Obiectivul principal a fost să mă calific pentru Europene”, a spus David Popovici

El a transmis că principalul său obiectiv a fost să obţină baremurile necesare pentru participarea la Campionatele Europenele de la Belgrad (10-23 iunie).

Popovici, care duminică nu va înota în nicio probă, a avut cele mai rapide curse ale lui din acest an la 100 şi 200 m liber, dar era de aşteptat, pe măsură ce pregătirea lui pentru JO 2024 se intensifică.

„Nu mi-am propus niciun timp, însă sunt foarte bucuros că, da, am coborât sub 48 de secunde (n.r. – la 100 m liber). Dar era normal ca odată ce mă apropii de vară şi se modifică puţin antrenamentele, să devin din ce în ce mai rapid.

Mă bucur că am reuşit chiar de acum, din aprilie, dar obiectivul principal a fost să mă calific pentru Europene, ceea ce am şi făcut. O să tot cobor, dacă nu de la următoarea competiţie, în două, în trei sau poate chiar la următoarea cursă.

Dar nu-mi fac griji. Nici acum nu m-am gândit niciun pic la timp, ci pur şi simplu la ce am eu de făcut. Adică, stresându-te în legătură cu timpul pe care poate sau poate nu o să-l faci, nu te ajută cu absolut nimic”, a spus el.

Înainte de CE, David Popovici va mai concura la reuniunea Mare Nostrum

La Belgrad, Popovici se va afla în ipostaza de a a-şi apăra titlurile continentale de la 100 şi 200 m liber, câştigate la Europenele de la Roma în 2022, dar campionul nostru nu se gândeşte la acest aspect.

„Nici nu m-am gândit la asta. Cele mai bune curse de-ale mele ‘ever’ sau înainte de cele mai bune curse, nu m-am gândit niciodată la timp, la titlu. M-am gândit pur şi simplu la ce am exersat în fiecare zi la antrenamente.

Totul de plăcere, bineînţeles. Adică depun efort să fie cât mai simplu înotul, să-l tratez cât mai mult ca pe o joacă şi să nu uit niciodată de ce am început, chiar dacă lucrurile s-au schimbat în timp şi a devenit şi modul prin care îmi câştig existenţa”, a mai precizat el.

Înainte de Europenele de la Belgrad, Popovici va mai concura la reuniunea Mare Nostrum de la Barcelona (29-30 mai) şi la alte două concursuri.