Daniil Medvedev s-a calificat în sferturi la Miami Open! Este a 350-a victorie în circuitul ATP pentru rus

Articol de Gigi Grigorescu - Publicat marți, 26 martie 2024, ora 20:59,
Indian Wells 2024

Jucătorul rus de tenis Daniil Medvedev (4 ATP, cs 3) s-a calificat în sferturile turneului ATP Masters 1.000 de la Miami.

Daniil Medvedev va în sferturi la Miami Open cu Nicolas Jarry

El l-a învins pe germanul Dominik Koepfer (50 ATP) cu 7-6 (5), 6-0, după un meci care a durat 91 de minute. Cu această ocazie, Medvedev a obținut a 350-a victorie a carierei.

Prima a fost consemnată pe 13 martie 2011, când a trecut de compatriotul lui Araik Arutunyan cu 7-6 (5), 7-5, în primul tur al calificărilor de la un turneu futures din Rusia.

Este a treia victorie directă a lui Daniil în fața germanului, precedentele fiind obținute la US Open: 3-6, 6-3, 6-2, 7-6 (2) în optimi în 2019 și 6-4, 6-1, 6-2 în turul 2 acum 3 ani.

Rusul va juca în continuare împotriva chilianului Nicolas Jarry (23 ATP, cs 22), care l-a eliminat pe norvegianul Casper Ruud (8 ATP, cs 7) cu 7-6 (3), 6-3.

Alt jucător calificat în sferturi este Tomas Machac (60 ATP). Acesta l-a învins cu un dublu 6-3 pe italianul Matteo Arnaldi (38 ATP).

Cehul îl învinsese în turul 2 pe rusul Andrei Rublev (6 ATP, cs 5) cu 6-4, 6-4, iar în următorul pe britanicul Andy Murray (62 ATP) cu 5-7, 7-5, 7-6 (5), acest meci durând 3 ore și 3 ore și 25 de minute.