Dan Petrescu rămâne cu picioarele pe pământ: ”Nu putem să ne bucurăm prea mult!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 07 noiembrie 2019, ora 23:20,
Petrescu Maccabi

CFR Cluj a obținut o victorie de zile mari în Gruia, scor 1-0 cu Rennes, și este foarte aproape de calificarea în primăvara europeană!

Rondon, din centrarea lui Deac, a marcat golul de trei puncte pentru ardeleni, în minutul 87.

Dan Petrescu este mulțumit de prestația elevilor săi și recunoaște că ardelenii au avut noroc.

Chiar dacă echipa sa este la un punct distanță de calificarea în primăvara europeană, ”Bursucul” rămâne cu picioarele pe pământ și nu îi lasă pe jucătorii săi să se bucure prea mult.

”Fără noroc nu se putea. Rennes a bătut-o pe PSG, dar noi uităm acest lucru. Ei au fost foarte buni. Toți jucătorii lor sunt pe la echipele naționale. Noi întâlnim adversari mult mai puternici. Fără spirit, muncă și fără faze fixe nu reușeam.

La pauză am fost mulțumit. Rondon nu merita acest roșu. Dacă nu îl primea, mai marcam un gol. E o victorie fantastică. Nu putem să ne bucurăm prea mult. Avem un meci extrem de greu și în campionat.

Dacă Lazio avea 4 puncte, era mai greu. Noi mai avem nevoie de un punct. Trebuie să mergem să jucăm!” a declarat Dan Petrescu.

În urma acestei victorii, CFR se află pe locul 2 în Grupa E, cu 9 puncte.

La Roma, Celtic a învins-o pe Lazio și conduce grupa, cu 10 puncte.