Dan Petrescu, prima reacție după o nouă victorie în Turcia: „Cred că vom evita retrogradarea!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 30 ianuarie 2021, ora 17:46,
dan petrescu

Kayserispor a reușit a doua victorie cu fostul antrenor al CFR-ului pe bancă, după un gol marcat în prelungirile meciului contra celor de la Kasimpasa!

Formația pregătită de Dan Petrescu s-a impus astăzi, scor 1-0, pe terenul celor de la Kasimpasa, grație golului marcat de Ugur Demirok în minutul 90+3 al partidei. Cu Cristi Săpunaru integralist și cu Denis Alibec și Silviu Lung Jr. accidentați, Kayserispor a izbutit să plece cu toate cele trei puncte, la capătul unui meci destul de echilibrat.

La finalul meciului, Dan Petrescu a vorbit despre al doilea succes de pe banca noii sale echipe și a ținut să își felicite elevii pentru meciul de astăzi. „Bursucul” consideră că formația sa poate evita retrogradarea doar în cazul în care va mai acumula cel puțin 20 de puncte până la finalul stagiunii.

„Îmi felicit jucătorii, au obiținut o victorie meritată! Sunt trei puncte extrem de importante pentru noi. Mai avem foarte puțin timp la dispoziție pentru a transfera jucători, mai aștept trei fotbaliști. După ce se închide perioada de transferuri vom vedea exact la ce nivel este lotul. Cred că vom evita retrogradarea dacă vom termina sezonul cu 42-43 de puncte”, a spus tehnicianul român, citat deSanal Gazeteci.

În urma acestui rezultata, Kayseri rămâne pe locul 17 în Superliga Turciei, cu 22 de puncte acumulate în cele 21 de etape disputate în actualul sezon.

Două victorii și două înfrângeri este bilanțul lui Dan Petrescu la noua sa formație, care are cel mai slab atac din campionat, reușind să marcheze doar 15 goluri în acest an competițional.