Dan Petrescu, în culmea fericirii: ”El poate să câștige orice meci de fotbal!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 25 ianuarie 2020, ora 19:05,
dan-petrescu-cfr-cluj

Dan Petrescu este în culmea fericirii după ultimul meci amical al ardelenilor.

CFR Cluj a câștigat partida amicală cu CS Emelec, scor 3-2. Vinicius și Păun au înscris pentru clujeni în prima repriză, iar Țucudean a marcat golul victoriei în partea secundă.

După victoria echipei sale, Dan Petrescu a avut doar cuvinte de laudă la adresa lui Țucudean, fotbalist care a revenit după o pauză de câteva luni.
”Bursucul” este de părere că ”transferul” atacantului de 28 de ani va fi de bun augur pentru echipa sa și speră ca acesta să bifeze cât mai multe minute pentru CFR.

”V-am spus că cea mai importantă achiziţie a noastră, înainte să facem transferuri, e că Ţucudean s-a întors. Şi îl ştim, poate să câştige orice meci de fotbal. Chiar dacă nu face nimic restul meciului, simţul golului, e un talent incredibil şi un golgheter înăscut şi sper să ne ajute şi în campionat.

Nu cred că l-am resuscitat pentru că nu a jucat decât 20-30 de minute, încă nu a jucat un meci întreg şi el ştie că nu are cum să joace un meci întreg acum. Noi sperăm să fie pregătit mereu să intre de pe bancă şi să facă diferenţa dar la meciuri oficiale nu e aşa uşor cum a fost astăzi” a declarat Dan Petrescu.

1.7 milioane de euro este cota de piață a lui Țucudean, potrivit transfermarkt.com.

De-a lungul celor 3 sezoane petrecute la CFR, atacantul a marcat 27 de goluri, în toate competițiile.