Dan Petrescu a făcut scandal monstru și e sincer: „A explodat vestiarul!”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat sâmbătă, 02 noiembrie 2019, ora 23:38,
pETRESCU Clinceni

CFR a dezamăgit în prima repriză cu Clinceni, iar Dan Petrescu a recunoscut că a făcut scandal mare la pauză: discursul a avut efect, iar ardelenii au bătut clar, scor 3-0.

”Traore nu a intrat bine, dar după ce a explodat vestiarul și-a revenit. A fost cea mai dură conferință a mea de când sunt în fotbal, mai ales pentru Traore și Omrani”, a fost sincer Petrescu.

”De obicei, pe ploaie nu câștig. Am pierdut cu Celtic și cu Poli Iași. Cred că e primul meci pe care îl câștig pe ploaie. Prima repriză a fost destul de grea. Mingea nu a vrut să intre, cădea pe bară, se lovea de portar și mă gândeam că va fi o noapte în care nu vrea să intre.

A fost un penalty cerut de jucători, pe care nu l-am primit. Meciul nu a fost ușor. Am luat prea multe goluri în acest campionat. Am jucat 28 de meciuri oficiale, dar nu am avut aceeași echipă mereu”, a mai afirmat Petrescu.

Tehnicianul e deja cu gândul la Europa League: ”Rennes nu a jucat azi, îmi doream să joace, poate mai pierdea ceva jucători. Nu e bine pentru noi. Speram să joace. Noi vom fi mai motivați. Șansele sunt egale, ei sunt mai buni. Orice rezultat pozitiv e extraordinar pentru CFR și pentru fotbalul românesc”.