Cuvinte de apreciere la adresa lui Cicâldău: ”Este cel mai bun jucător din ţară”

Articol de Realitatea Sportivă - Publicat joi, 08 aprilie 2021, ora 20:05,

În ultima săptămână, Alex Cicâldău putea fi eroul naţionalei României în preliminarii, dar și al Craiovei în Liga 1.

În campania de calificare la CM 2022, după 86 de minute, România se afla în avantaj cu Armenia graţie celor două goluri marcate de Alex Cicâldău în minutele 62 şi 72. Putea fi erou național dacă meciul cu Armenia se termina cu scorul de 2-1 pentru ”tricolori”, însă deznodământul a fost unul cu totul neașteptat. Trupa lui Mirel Rădoi a fost învinsă cu scorul de 2-3.

În Liga 1, Universitatea Craiova a avut un penalty în minutul 62, însă Cicâldău a ratat lovitura de pedeapsă. Și a ratat și de această dată să devină erou.

Însă, cu toate acestea, cota sa de piață i-a crescut și a ajuns să valoreze 6 milioane euro, conform site-ului de specialitate transfermarkt.com. Miljocașul de 23 ani l-a impresionat și pe fostul său antrenor, Victor Pițurcă. Fostul selecționer l-a lăudat pe internaționalul român pentru capacitatea de efort pe care o are, despre care a declarat că este cel mai bun jucător din Liga 1, chiar deasupra ”comercialului” și mai tânărului Moruțan.

”Ca aspect comercial, dă mai bine Moruţan, pentru că este şi mai tânăr. Dar, părerea mea este că Alex Cicâldău este cel mai bun jucător din ţară în momentul ăsta. Chiar dacă el iese în evidenţă doar atunci când marchează. Aleargă foarte, foarte mult şi face un efort invizibil pentru echipă”, a declarat Victor Piţurcă, conform Telekom Sport.

Următorul meci pentru Alex Cicâldău este duelul de foc din Bănie cu CFR Cluj, din ultima etapă din sezonul regulat, unde speră să fie erou de această dată.